Pedagog szkolny

 

W naszej szkole funkcję pedagoga  szkolnego pełni :

PANI IWONA MRUGACZ

 

Godziny pracy w roku szkolnym 2017/2018

Poniedziałek 9.30 – 14.30
Wtorek 7.30–12.30
Środa 9.30–16.00
Czwartek 9.30–14.30
Piątek 7.00–11.30

 

 

DROGI  UCZNIU

          Jeżeli chcesz porozmawiać o ważnych dla Ciebie sprawach, czujesz się zagubiony, niezrozumiany, nie potrafisz porozumieć się z kolegami, rodzicami czy masz trudności z nauką, w kontaktach z innymi ludźmi, wiesz o problemach przyjaciół, ale nie wiesz jak im pomóc, chcesz podzielić się swoim sukcesem, masz problem, z którym sam nie umiesz sobie poradzić, jesteś zainteresowany rozwojem własnego potencjału, doświadczasz sytuacji kryzysowej (śmierć, rozwód rodziców, choroba w rodzinie, przeprowadzka), chcesz porozmawiać o tym, co Cię denerwuje, doświadczasz agresji ze strony kolegów lub sam jesteś agresywny, masz poczucie, że coś zagraża Twojemu zdrowiu, życiu, bezpieczeństwu, oraz w każdej innej ważnej dla Ciebie sprawie, - zapraszam. Wspólnie spróbujemy znaleźć rozwiązanie.

 

 

Rodzicu – przeczytaj i przemyśl

 Mądre wychowanie dzieci – wskazówki dla rodziców

1. Naucz się odmawiać dziecku
Dziecko nie może mieć wszystkiego, czego się domaga. Niewłaściwe zachowania w sklepie podczas dokonywania zakupów to nic innego jak próba sił i wymuszanie. Nie można spełniać wszystkich zachcianek i życzeń dziecka nawet wtedy, gdy patrzy błagalnie w oczy i błagalnym głosem prosi: kup mi. Dziecko musi spotykać się z  odmową i doświadczać niewygody z powodu braku czegoś.

2. Bądź stanowczy
Dziecko nie lubi zmienności decyzji i braku konsekwencji. Nie wie, jak ma się zachować w sytuacji, gdy za to samo jest raz karane,            a innym razem chwalone. Jednego dnia zostało ukarane za to, że nie sprzątnęło zabawek, a drugiego, gdy rodzic był w doskonałym nastroju, pozwolono mu nie sprzątnąć. Każde dziecko bez względu na wiek potrzebuje jasno sprecyzowanych wymagań, gdyż dzięki temu ma poczucie wewnętrznego spokoju i bezpieczeństwa.

3. Rozmawiaj w cztery oczy
Nikt nie lubi, dziecko także, gdy w obecności innych zwraca się mu uwagę. Rozmawiając z dzieckiem, zawsze należy patrzeć mu w oczy i w zrozumiały dla niego sposób wyrażać swoje niezadowolenie w związku np. ze złym zachowaniem.

4. „Walcz” ze złymi nawykami
Powtarzalność zachowań, np. staranne układania ubrań na krzesełku przed pójściem do łazienki, sprzątanie zabawek, wpływa na kształtowanie się pożądanych nawyków. Dlatego nie należy bagatelizować złych nawyków, tylko zwalczać je, póki jeszcze jest to możliwe (nie są jeszcze utrwalone).

5. Pozwól dziecku na samodzielność
Już małe dziecko mówi: ja sam… Pozwól dziecku na samodzielne wykonywanie różnych czynności: ubieranie i rozbieranie się, wkładanie naczyń do zmywarki, odstawianie naczyń na szafkę przy zlewozmywaku, itp. Nie można wszystkiego wykonywać za dziecko, ono podobnie jak dorośli musi mieć swoje obowiązki i je wypełniać. Jest to przecież jeden ze sposobów uczenia dzieci odpowiedzialności.

6. Musisz mieć czas dla dziecka
Zawsze należy znaleźć czas i wysłuchać tego, co dziecko ma nam do powiedzenia. Nawet gdy wielokrotnie pyta o to samo lub dopytuje: dlaczego? Codziennie należy wziąć malucha na kolana i zainteresować się dziecięcymi problemami lub przeżyciami.
Rozmowa zbliża dziecko do dorosłego i budzi zaufanie. Gdy będzie starsze, nie zwróci się o radę, pomoc do kolegi, lecz poprosi o wyjaśnienie dorosłego, bo będzie pamiętało to, że nigdy nie zostało odtrącone.

7. Zaufaj dziecku
Nie należy stale sprawdzać uczciwości dziecka, chyba że dorosły ma ku temu powody. Zdarza się, że strach przed konsekwencją „zmusza” dziecko do powiedzenia nieprawdy.

8. Nie zrzędź
Nie powtarzaj stale tego samego przy każdej nadarzającej się okazji, bo dziecko przestanie cię słuchać. Będzie to samoobrona przed Tobą i tym, co mówisz.

9. Nie bądź przewrażliwiony
Nie zwracaj uwagi na drobne dolegliwości dziecka. Narzekając, że boli paluszek, nóżka, maluch najczęściej chce wymusić Twoje zainteresowanie i tym samym zwrócić na siebie uwagę.

10. Dbaj o odporność emocjonalną
Nie chroń dziecka przed konsekwencjami i nie stawaj zawsze w jego obronie. Jeżeli dziecko zrobi coś złego, nie tłumacz go, nie załatwiaj za niego sprawy. Ono samo  musi się nauczyć ponoszenia odpowiedzialności za swoje zachowanie, czyny. Nawet wtedy, gdy są nieprzyjemne i bolesne.
 

DROGI RODZICU


Jeśli kariera szkolna dziecka niepokoi Cię, gdyż doświadcza ono zbyt częstych niepowodzeń w nauce, straciło motywację do pracy, nie zależy mu na otrzymaniu promocji do następnej klasy – to sygnał, że nie radzi sobie w roli ucznia i potrzebuje pomocy. Wiesz, że:

- każdy uczeń ma prawo (bezpłatnie i dobrowolnie) korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej, udzielanej przez szkołę stosownie do jego potrzeb i możliwości rozwojowych oraz edukacyjnych,

- ważnym wsparciem dla Twojego dziecka może okazać się indywidualizacja pracy z nim, dostosowanie wymagań przez nauczycieli oraz objecie go zajęciami dydaktyczno-wyrównawczymi, zajęciami specjalistycznymi oraz indywidualnymi konsultacjami specjalistów w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Zabierzowie.

Dziecko potrzebuje Twojego zrozumienia, wsparcia i wiary, że sobie poradzi!

 
- zachęcaj dziecko do systematycznego przychodzenia na zajęcia lekcyjne i wyrównawcze,

- wyznacz stały czas na naukę i kontroluj jego wykorzystanie – takie działanie wyrobi z czasem właściwe nawyki, nauczy Twoje dziecko odpowiedzialności i systematyczności,

- rozmawiaj z dzieckiem na temat tego co umie, czego się uczy – okazuj zainteresowanie jego nauką i postępami, powstrzymaj się od krytyki – raczej stosuj pochwały, bo one działają znacznie lepiej. Jednak bądź konsekwentny i nie pozwól na zaniedbanie obowiązków szkolnych wynikające z lenistwa np. nieodrabianie prac domowych,  

- dawaj dziecku do zrozumienia, że nauka jest ważna – nie zwalniaj z udziału w lekcji z błahych powodów,

- zauważaj i doceniaj wysiłki dziecka, chwal dobre zachowanie – w ten sposób zachęcasz do znajdywania siły w sobie, zwiększasz jego poczucie wartości,

- na bieżąco kontaktuj się z wychowawcą i nauczycielami przedmiotowymi, informuj o swoich spostrzeżeniach, pytaj o wszystkie sprawy dotyczące szkolnej sytuacji dziecka i korzystaj z przekazywanych Ci wskazówek i podpowiedzi.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej