Izba regionalna

W 2003 roku w naszej szkole powstała izba regionalna.  Inicjatorkami i wykonawczyniami tego przedsięwzięcia były nauczycielki Lidia Kubica i Beata Wilczyńska. Eksponaty udało się zgromadzić dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów   i rodziców, a także wielu mieszkańców Zabierzowa. Przedmioty, które wypełniają izbę, znajdowano wśród pamiątek rodzinnych, ale także na strychach czy w piwnicach.

Celem przedsięwzięcia było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań związanych z miejscem zamieszkania, rozwijanie więzi ze swoją mała ojczyzną oraz zapoznanie dzieci ze sposobami użytkowania zgromadzonych eksponatów.

W kwietniu 2003 roku odbyło się oficjalne otwarcie izby, na które przybyło wielu gości. Wśród nich wójt gminy Pani Elżbieta Burtan, sołtys Zabierzowa pan Józef Woch,  nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Zabierzowa. Gościem  specjalnym był pan Jerzy Kujawski, gospodarz ,,Chałupy u Szpinaka’’ w NCK.

Sala, w dniu otwarcia, swoim wyglądem nawiązywała do XIX-wiecznej chałupy wiejskiej. Izbę uzupełniały pochodzące z początku XX wieku fotografie ludzi, miejsc i wydarzeń z historii naszej miejscowości.  Utworzyły one pełną nostalgii i wspomnień wystawę ,, Zabierzów na starej fotografii’’.

Przez lata izba była miejscem wielu interesujących wydarzeń. Tu odbywały się spotkania z gośćmi szkoły, np. przedstawicielami i uczniami szkół z Europy współpracujących w ramach projektu Comenius Sokrates i Comenius – uczenia się przez całe życie. Miało tu miejsce wiele wystaw. Zaprezentowano między innymi ręcznie wyszywane płócienne ozdoby do kuchni zwane   ,,kucharkami’’,  wystawę szopek bożonarodzeniowych. Prócz nich także wiele zajęć plastycznych nawiązujących tematycznie do świątecznych zwyczajów Zabierzowa.

Obecnie izba wykorzystywana jest do realizacji podstawy programowej dla klas I-III. Uczniowie mogą zobaczyć na własne oczy oryginalne lampy naftowe i karbidowe, żelazka z duszą, żelazka z drewna, przedmioty do obróbki lnu,  wyciskania sera i soków, stare komody, elementy uprzęży  dla koni, stare książki i czasopisma dla dzieci, porcelanę, sztućce,  biżuterię wykonaną z chleba oraz wiele innych przedmiotów codziennego użytku wykorzystywanych przez dawnych mieszkańców wsi. Izba do dzisiaj wzbudza duże zainteresowanie wśród uczniów, rodziców i gości naszej szkoły.

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej