Z wizytą na Chorwacji

Opublikowano: 14-11-2018 | Autor: Administrator

            W dniach od 5 do 9 listopada br. uczennice Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Zabierzowa: Julia Janik, Weronika Faryna, Julia Bossowska wraz z opiekunkami p. Agnieszką Fila – Bielak i Joanną Pruszczak, wzięły udział w wycieczce do Chorwacji.

            Wyjazd ten był nagrodą Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie za zajęcie I miejsca w konkursie „Made in Małopolska. Co Ty wiesz o regionie?”.

            Zwiedzanie rozpoczęliśmy od stolicy Chorwacji – Zagrzebia, a następnie udaliśmy się w kierunku Istrii. Poznaliśmy niesamowitą historię miasta Pula, która związana jest z panowaniem Wenecjan. Mieliśmy okazję stać na arenie starożytnego amfiteatru, gdzie wieki temu walczyli gladiatorzy.

            Następnie przejechaliśmy do miasta Rovij, które znajduje się nad samym morzem, a jego patronką jest św. Eufemia. Spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami i w promieniach słońca  słuchaliśmy historii związanych z tym niesamowitym miejscem.

            Kolejnym celem naszej podróży było miasteczko Porec. Widzieliśmy niesamowitą bazylikę Eufrazjusza pochodzącą z VI wieku, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

            W kolejnym dniu naszego pobytu zwiedziliśmy Motovum, które jest nie tylko stolicą trufli, lecz również magicznym miejscem, gdzie wg legendy krzyżują się linie czakramów.

            W drodze powrotnej do Polski mieliśmy krótki spacer po stolicy Słowenii - Lublanie, która zachwyciła nas zabytkami i otwartością jej mieszkańców.

            Wyjazd był okazją do poznania historii i  kultury Chorwacji, a w szczególności Istrii. Wrażenia i wspomnienia na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies). Dowiedz się więcej